Hem

Kennel

Norrlands Guiden

Norrlands Guidens Luremus

Vinterfjällpokalvinnare 2018. Nu fjärde gången i rad med tre olika hundar. Direkt efter sin unghundstid går hon rätt upp i segrarklass.

Valpar planerade vinter/vår 2018/19

Norrlands Guidens Eldibaken

4a SM Vinter med Ck 2018. Vilken tik. Bara 16 månader gammal tog hon ettan i öppenklass kvalar till SM. Vann Fjällpokalen höst. Trots 5 dagar i benen så tar hon sig till SM final. Där gör hon mig inte besviken får gå finalsläpp mot vår andra hund Erin. SM final vid  20 månader! .

Valpar planerade vinter/vår 2018/19


SEJCH Norrlands Guidens Mammut

Årets Irländare 2016/2017

Årets Brittiska fågelhund 2016

Valpar planerade vinter/vår 2018/19


Ny hanhund inköpt

Vi har köpt in en ny hanhund efter en insemination av "US"O-Chico

och Imingens Ariel.


"US O-Chicko har 80 röntgade avkommor i Norge där HD statusen är 77st fria och två C och ett D resultat. Det är ganska stark nedärvt på höfterna. På sina unghunds starter hösten 2018 tog Sherpa 2x1a Ukl. Vi ser tiden an!

Vi har öppnat en liten hundbutik/webshop i Liden. Vi kommer ha bra utrustning och TROLL hundfoder för aktiva hundar.



Resultat Höst 2018    12 Premier

 Premie                                   Pris                       Plats                         Kombination              Förare/ ägare

NorrlandsGuidens Luremus             1a Ökl                 Bruksvallarna                    Glöda Erin vom..            Niklas Sundberg

NorrlandsGuidens Eldibaken           1a SKL/Cert       Edevik                                 Gasa/Prince                    Niklas Sundberg

NorrlandGuidens Eldibaken             2a Skl/Ck           Bruksvallarna                    Gasa/Prince                     Niklas Sundberg

NorrlandGuidens Eldibaken             2a Skl/Ck           ROSSPOKALEN                 Gasa/Prince                     Niklas Sundberg

NorrlandsGuidens Mammut            1a Skl/CACIT    ROSSPOKLALEN               Glöda Oter                      Niklas Sundberg

NorrlandsGuidens Lava                     1a Ökl                 Bruksvallarna                     Glöda Oter                      Elisabet Albertsson

Norrlands Guidens Peak Perfor      1a VK Cacit        Hjerkinn                              Glöda Hugo Boss            J.Sperre

Norrlands Guidens Peak Perf          1a VK Ck        Hjerkinn                                   Glöda Hugo Boss            J.Sperre

Norrlands Guidens Peak Perfor      1a VK Semi        Hjerkinn                              Glöda Hugo Boss            J.Sperre                    Imingens AC Sherpa                           1a Ukl                 Bruksvallarna                     Ariel/ O´Chico                Niklas Sundberg

NorrlandsGuidens  Tsar                     2a Ukl                 Bruksvallarna                     Lava/ Erin                       Elisabet Albertsson

NorrlandsGuidens Akita                    5a Skl                  Bruksvallarna                    Glöda Oter                       Stig Olsson

Imingens AC Sherpa                           1a Ukl                  Bruksvallarna                   Ariel/ O´Chico                  Niklas Sundberg

Resultat Vinter 2018     20 Premier

 Premie                Plats                  Kombination       Förare/ ägare

Norrlands Guidens Luremus              Vinterfjällpokalvinnare 2018               Glöda/ Erin vom..           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Luremus             1a Ukl FP Kval 2018                   Glöda/ Erin vom..           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Eldibaken            1a Vk             Rolf Sevendal                Gasa/Prince           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Eldibaken            4a Vk/Ck             4a SM Vinterl         Gasa/Prince           Niklas Sundberg

Erin vom Kapellenpfad                       1a Skl Cert             Rörvattnet                                             Niklas/Trond Niklas

Norrlands Guidens Mammut            1a Skl/Cert            Arjeplog                  Glöda Oter             Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Peak Perfor        1a VK Cacit            Röros                       Glöda Hugo Boss    V Molvaer/J.Sperre

Norrlands Guidens Mammut             1a VK                      Namdal                   Glöda Oter             Niklas Sundberg

Erin vom Kapellenpfad                      2a Vk NM              NM Andöya                                            Niklas/Trond Nikl

Norrlands Guidens Mammut             2a VK                      Röros                       Glöda Oter             Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Eldibaken            2a SKL/Ck             Arjeplog                  Gasa/Prince           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut             3a VK              Rolf Sevendal                 Glöda Oter             Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Storeulv               2a VK Norge                                           Gasa/ Lo-5 Face    Tom Johanssen

Norrlands Guidens Storeulv               3a VK Norge                                           Gasa/ Lo-5 Face    Tom Johanssen

Norrlands Guidens Storeulv               4a VK Norge                                           Gasa/ Lo-5 Face    Tom Johanssen

Norrlands Guidens Storeulv               5a VK Norge                                           Gasa/ Lo-5 Face    Tom Johanssen                  Norrlands Guidens Halloj                    2a Ökl                     Arjeplog                 Black S/  Lucifer   Elisabet/ Daniel

Norrlands Guidens Lava                      2a Ökl                    Lofsdalen                 Glöda/ Oter          Elisabet Albertsson

Norrlands Guidens Tass                      2a Ökl                     Lofsdalen                 Glöda/ Oter          Vegard Davidssen

Norrlands Guidens Lava                      3a Ökl                      Arjeplog                 Glöda/ Oter          Elisabet Albertsson


Resultat höst 2017   15 Premier

Erin vom Kapellenpfad                      1a CACIT SM VINNARE Bruksvallarna     (Import)            Niklas/Trond Niklas

Norrlands Guidens Eldibaken           Fjällpokalsvinnare 1a Ukl Hp              Gasa/Prince               Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Eldibaken            3a SKL (20 mån)                                             Gasa/Prince               Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut              3a SM                                                               Glöda Oter                  Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut              3a Skl                                                               Glöda Oter                 Niklas Sundberg

Erin vom Kapellenpfad                       Vinnande lag Nordisk match NISK Dombås                                  Niklas/ Trond Niklas

Erin vom Kapellenpfad                       Bästa hund 38/40 p Nisk Nordisk match                                        Niklas/ Trond Niklas

Erin vom Kapellenpfad                      1a Vk/ Ck Tolga NISK Huvudprov                                                   Niklas/ Trond Niklas

Norrlands Guidens Akita                    1a Ökl                                                            Glöda Oter                      Stig Olsson

Norrlands Guidens Akita                    1a Ökl                                                            Glöda Oter                     Stig Olsson

Norrlands Guidens Vulkan                 2a Ukl  Bruksvallarna                                 Glöda Oter                    Nicklas/Maria

Norrlands Guidens Vulkan                 1a Ökl  Bruksvallarna                                 Glöda Oter                    Nicklas/Maria

Norrlands Guidens Vulkan                 2a Ukl  Bruksvallarna                                 Glöda Oter                    Nicklas/Maria

Norrlands Guidens Akita                    3a Ökl Tolga                                                 Glöda Oter                     Stig Olsson

Norrlands Guidens Eldibaken            2a Ökl Gräftåvallen                                    Gasa/Prince                   Niklas Sundberg

Resultat vinter 2017 25 st Premier


Erin vom Kapellenpfad                        1a CACIT SM VINNARE Hemavan     (Import)                        Niklas/ Trond Niklas

Erin vom Kapellenpfad                        2a Skl Arjeplog                                       (Import)                              Niklas/ Trond Niklas

Norrlands Guidens Eldibaken            1a Ökl Arjeplog 16 månader               Gasa/Prince                        Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Luremus              1a Ukl Arjeplog  9 månader                Glöda/Erin                          Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Vulkan                 1a Ukl Hp Lofsdalen                              Glöda Oter                           Nicklas/Maria Köhler

Norrlands Guidens Vulkan                 2a Ukl  Rörvattnet                                 Glöda Oter                           Nicklas/Maria Köhler

Norrlands Guidens Eldupphör           1a Ukl HP Lofsdalen                              Gasa/Prince                        Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut             Fjällpokalvinnare 1a Ukl/ Hp      Glöda Oter                          Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut              3a SM                                                       Glöda Oter                           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut              1a Skl / Cert SM kval Hemavan          Glöda Oter                           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut              1a Skl / Cert Bruksvallarna                  Glöda Oter                          Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Storeulv                2a VK Semi Tromsö                              Gasa/ Lo-5 Face                  Tom Johanssen

Norrlands Guidens Tass                       1a Ukl Röros                                           Glöda Oter                           Vegard Davidssen

Norrlands Guidens Tass                       2a Ökl Lofsdalen                                   Glöda Oter                            Vegard Davidssen

Norrlands Guidens Akita                     1a Ukl Haltdal                                        Glöda Oter                            Stig Olsson

Norrlands Guidens Akita                    3a Ökl Lofsdalen                                    Glöda Oter                            Stig Olsson

Norrlands Guidens Akita                     3a AK Storlidalen                                  Glöda Oter                            Stig Olsson

Norrlands Guidens Eldibaken             1a Ukl Ålen                                             Gasa/Prince                          Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Lava                      1a Ukl Bruksvallarna                            Glöda Oter                             Elisabet Albertsson

Norrlands Guidens Lava                      2a Ökl Lofsdalen                                   Glöda Oter                             Elisabet Albertsson

Norrlands Guidens No Speed              4a SKL/Ck Lofsdalen                            Glöda/ Lupus                        Margareta Fryklund

Norrlands Guidens Peak Performance  1a AK Norge                                       Glöda Hugo Boss                  Jan Sperre

Norrlands Guidens Peak á Doll          5a SM                                                      Glöda Hugo Boss                  Olle/Monica Daniels

Norrlands Guidens Peak á Doll          5a SM Kval                                              Glöda Hugo Boss                   Olle/Monica Daniels

Norrlands Guidens Bad Luck             3a SKL/Ck SM Kval                                Bitch/ Us Mikkel                   Olle/Monica Daniels

Resultat 2016 åtta nya Norrlands Guidens hundar  upp i VK/SKL sista året.


Mammut upp i segrarklass bara med 1a ökl 16 mnd gammal. Nästa start blir 2a Skl/ck på första start, Sedan vinner hon segrarklassen i Bruksvallarna med CACIT 16 vid månaders ålder.


Mammut vinner FJÄLLPOKALEN. Akita fixar 1a Ukl. Staro Dynamite tar steget upp till Skl.


Erin vinner 2 xVk i Röros & Ålen, Gasa vinner finalen i Ålen.



Höst 2016:


Norrlands Guidens Mammut               1a Skl/HP CK CERT CACIT                              Niklas Sundberg


Norrlands Guidens Mammut               1a ukl Hp/ Fjällpokalvinnare                  Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut               2a Skl/Ck                 Glöda Oter                        Niklas Sundberg       

Norrlands Guidens Starodynamite     1a Ökl                    Gasa Ero Lagopus av         Anders Sundberg


Norrlands Guidens Akita                     1a Ukl                      Glöda Oter                          Stig Olsson


Norrlands Guidens Vulkan                  3a Ukl                      Glöda Oter                         Niklas/Maria Köhler


Norrlands Guidens Mammut               2a Skl/Ck                 Glöda Oter                        Niklas Sundberg


Norrlands Guidens Tass                        2a Ukl Röros           Glöda Oter                        Vegard Davidssen


Norrlands Guidens Mammut               1a Ökl Bruksvallarn  Glöda Oter                     Niklas Sundberg


Norrlands Guidens Peak Laura          1a Ak Tromsö           Glöda Hugo Boss              Karl Ole Jörge..


Norrlands Guidens Akita                     2a Ukl Röros            Glöda Oter                         Stig Olsson


Erin Vom Kapellenpfad                       1a VK Röros              (Import)                             Niklas Sundberg


Norrlands Guidens Gasa II                 1a VK Final Ålen       Chicko/Kayser                  Niklas Sundberg



Vinter:2016


Norrlands Guidens Mammut               1a Ukl Rundhögen   Glöda Oter                       Niklas Sundberg


Norrlands Guidens Mammut               1a Ukl Rundhögen   Glöda Oter                       Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Peak Laura           1a AK Senja             Glöda/ Hugo Boss             Karl Ole Jörgenssen

Norrlands Guidens Peak á Doll           1a ÖKL Arjeplog      Glöda/ Hugo Boss            Olle/ Monica Daniels

Norrlands Guidens Top Casanova      1a AK Norge            Gasa/ Hugo Boss               Geir T Keiseraas

Norrlands Guidens Top Notch             1a AK Norge            Gasa/ Hugo Boss              Atle Storvik

Norrlands Guidens Top Race               1a AK Norge           Gasa/ Hugo Boss               Jan Evendsen

Norrlands Guidens Storeulv                 1a AK Norge           Gasa/ Lo-5 Face                Tom Johanssen

Norrlands Guidens Bad Luck               5a Skl Arjeplog        Bitch/ US Mikkel             Olle/ Monica Daniels

Norrlands Guidens Mammut                2a Ukl Namdal         Glöda Oter                       Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Mammut                2a Ukl Rundhögen   Glöda Oter                       Niklas Sundberg

Endalshöjdens Black S                        1a Ökl Rundhögen                                                 Elisabet Albertsson

Erin Vom Kapellenpfad                        1a VK/Ck Röros         (Import)                           Niklas Sundberg

Norrlands Guidens Glöda II                  2a VK Röros              Chicka/ Kayser               Niklas Sundberg

Endalshöjdens Black S                         2a Ökl Rundhögen                                               Elisabet Albertsson

Denna dag ägde Norrlands Guidens!

Gasa vann med Cert CACIT Ck och Glöda 2a Ck och reserv Cacit och Maggan med  No Speed 6a  Bra jobbat Maggan!                 Mars 2015

SM i Lofsdalen! Gasa  placerar sig som SM femma!

No Speed blir tvåa i SKL dag tvås segrarklass. Vad många bra resultat för kenneln! 

Bra jobbat igen Maggan!                        April 2015

Systrarna Glöda & Gasa



Gasa vinner Skl i Bruksvallarna 2015 Tredje gången i rad!


Glöda vidare till CACIT final Saltfjellet slutar 4a 2015


Glöda till NM Semi- Final 2015


Gasa blir placerad som nr 5 SM 2015



De två systrarna fortsätter att visa upp sig 2015 Återigen vann Gasa segrarklassen o Glöda blev tvåa Cacit och reserv Cacit i delades ut



Oktober 2014 jaktprovet i Funäsdalen där vann Glöda segrarklassen och systern Gasa blev tvåa.


Kontakt!

Kontakta oss!


Ring mig gärna på 072-577 57 24


Mejla!


Facebookgruppen Norrlands Guiden